Monodram: Siedem nieb patriarchy Henocha
Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w sobotę 2 grudnia br. na monodram Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha”. Początek: godz. 12:00, miejsce: Dział Sztuki Cerkiewnej.
Wstęp na podstawie kart wejściowych w cenie 2 zł. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejszą rezerwację (decyduje kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia mailowe prosimy kierować na adres: joanna.garbulinska-charchut@zamek-lancut.pl Zgłoszenia telefoniczne przyjmujemy pod nr tel. 17 225 20 08, wewnętrzny 117.
Monodram Jerzego Łazewskiego, którego podstawą jest apokryf – tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha jest prezentacją podróży biblijnego patriarchy do siódmego nieba. Apokryf ten to żydowski tekst początków naszej ery, czasu życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla Kościoła Wschodniego, szczególnie jego ikonologii.
Ten niesamowity wizyjny tekst, pełen fascynujących opisów, jest znakomitym materiałem dramatycznym – patriarcha Henoch sam bowiem opowiada swoją wędrówkę przez siedem niebios. Niezwykle istotna była tu wizualizacja w medium plastycznym. Tradycyjnie było to malarstwo ikon. Jako artysta, Jerzy Łazewski zajmuje się również rzeźbą, przenosi je na inny środek wyrazu – ceramikę. Aktor prezentuje własnoręcznie wykonane ikony ceramiczne, które stanowią główny element scenograficzny tego przedstawienia.
Opowieść o Henochu jest pretekstem do głębszej refleksji nad najważniejszymi problemami moralnymi. Temat ten traktowany jest jako ważny mit naszej kultury i pasjonujący przekaz niezwykłych przygód patriarchy Henocha: od wizji aniołów, którzy go porywają do tronu Bożego, gdzie otrzymuje wgląd w księgi niebiańskie, aż po scenę pouczenia ludzi przez Najwyższego na temat tajemnic świata.
Opracowanie tekstu i scenografia: Jerzy Łazewski
Opieka artystyczna: Szczepan Szczykno
Kostiumy: Hanna Mrozowska
Konsultacje naukowe i artystyczne: prof. Paweł Janiszewski, Anna Wszyndybył
Występuje: Jerzy Łazewski
Projekt został zrealizowany w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.