Muzeum-Zamek w Łańcucie partnerem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE
We wtorek 13 czerwca w Sali Teatralnej Muzeum-Zamku w Łańcucie miało miejsce uroczyste podpisanie Deklaracji Założycielskiej, powołującej do życia Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje. Przedsięwzięcie o charakterze interdyscyplinarnym stanowi istotny punkt we współpracy teatrów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.
Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w przyszłym roku w Rzeszowie, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej - siedzibie pomysłodawcy projektu.
W realizację wydarzenia zaangażują się:
• Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie,
• Państwowy Teatr Košice (Słowacja),
• Narodowy Morawsko-Śląski Teatr w Ostrawie (Czechy),
• Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie (Węgry),
• Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej (Ukraina),
• Teatr Dramatyczny im. Juozasa Miltinisa w Poniewieżu (Litwa).
Równocześnie jest nam niezwykle miło podzielić się dobrą wiadomością – Muzeum-Zamek w Łańcucie zostało partnerem honorowym przedsięwzięcia.
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje ma służyć przekraczaniu granic, budowaniu mostów, otwieraniu drzwi i wzajemnemu przenikaniu kultur. Fundamentem jest regionalna wspólnota oraz wyjątkowa tożsamość pogranicza. Zasadą przedsięwzięcia jest równorzędna podmiotowość wszystkich partnerów zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia. Głównym założeniem Festiwalu jest interdyscyplinarność – projekt obejmuje różnorodne dziedziny sztuki, obszar związany z edukacją, debaty, spotkania z twórcami, wykłady, a także konferencje naukowe.
W uroczystości podpisania deklaracji uczestniczyli również m.in.: wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Aleksander Bobko, poseł Wojciech Buczak, wicewojewoda Piotr Pilch i marszałek Władysław Ortyl.
Uroczystość uświetnił koncert Anny Sroki-Hryń, która wystąpiła z repertuarem przedwojennych piosenek.