Sybilla 2016 - wyróżnienie dla Muzeum-Zamku w Łańcucie
Szanowni Państwo, jest nam niezwykle miło poinformować, że we wtorek 16 maja br. Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymało wyróżnienie w XXXVII edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii Inwestycje – za budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Samorząd Województwa Podkarpackiego otrzymał wyróżnienie za współorganizację projektu.
Do tegorocznej edycji konkursu Sybilla wpłynęło 225 projektów muzealnych, nagrody przyznano w 10 kategoriach. Nagrody i wyróżnienia wręczał prof. Piotr Gliński – I Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas uroczystej gali konkursu na Zamku Królewskim w Warszawie reprezentowali nas: Wit Karol Wojtowicz – Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie, dr Anna Stróż – Kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II wojny światowej oraz Mirosław Nizio – Nizio Design International.
„Śledząc na bieżąco dokonania muzeów, zdaję sobie doskonale sprawę z ogromnego wysiłku wkładanego przez ich pracowników w funkcjonowanie tych tak istotnych instytucji w tkance naszej kultury. To wasza praca, drodzy państwo, wraz z niegasnącym entuzjazmem do dzielenia się ogromną wiedzą popartą doświadczeniem, sprawia, że muzea jeszcze do niedawna postrzegane jako zamknięte ogrody sztuki, stały się nowoczesnymi, przyjaznymi dla publiczności i odpowiadającymi na jej potrzeby instytucjami kultury" – powiedział minister Piotr Gliński podczas gali ogłoszenia laureatów konkursu.
Dziękujemy!
Źródło cytatu: konkurssybilla.nimoz.pl
Zdjęcie laureatów – autor Danuta Matloch, MKDiN
Informacja - kalendarium Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej - obecnie Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej:
1. Idea wybudowania Muzeum Polaków ratujących Żydów zrodziła się w Sejmiku Województwa Podkarpackiego - uchwała z 30.08.2008 r.
2. Merytoryczne założenia programowe muzeum i oraz propozycje wystawy poświęconej rodzinie Ulmów i przechowywanym przez nich Żydom opracowała dr Elżbieta Rączy z Oddziału Rzeszowskiego IPN, zakres dot. rodziny Ulmów dr Mateusz Szpytma.
3. Inwestycję począwszy od programu konkursu do uroczystego otwarcia zrealizowała z ramienia Muzeum-Zamku w Łańcucie Manager Projektu mgr inż. architekt Bożena Knotz-Beda.
4. W celu wyłonienia projektanta koncepcji architektonicznej muzeum oraz scenografii wystawy stałej przeprowadzony został konkurs architektoniczny pod przewodnictwem architekta Andrzeja Gałkowskiego. Z pośród 25 prac nadesłanych na konkurs prac 17.11.2010 r. wybrany do realizacji został projekt Mirosława Nizio - Nizio Design International z Warszawy.
5. Realizacja projektu:
6. W czasie opracowania dokumentacji nastąpiła zmiana lokalizacji Muzeum. Zostały także podjęte zmiany zagospodarowania terenu przyległego do Muzeum, polegające na stworzeniu otuliny obiektu w postaci Sadu Pamięci w miejsce planowanej hali sportowej.
7. Teren pod realizację inwestycji został przekazany przez Gminę Markowa
8. Inwestycja w lipcu i październiku 2012 uzyskała wszystkie wymagane pozwolenia na budowę (z 06.07.2012 i z 01.10.2012).
9. W wyniku drugiego przetargu wybrany Wykonawca Skanska SA 8.10.2013 r. przystąpił do budowy, która została przekazana do wykonania scenografii 27.08.2015 r.
10. Scenografię wystawy stałej zrealizowała od września 2015 do kwietnia 2016 r. - firma MWE Sp. z o.o z Warszawy.
11. Środki przeznaczone na realizację Muzeum wraz ze scenografią wyniosły blisko 8 700 tys. brutto w tym 1 mln zł dotacji z MKiDN.
12. Merytoryczne opracowania konsultowane były przez Komisję Programową powołaną przez Wita Wojtowicza - Dyrektora Muzeum Zamek w Łańcucie pod przewodnictwem prof. Jana Żaryna.
13. Nazwa muzeum została zmieniona na Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W celu zaplanowania przestrzeni dla informacji dot. terenów Polski przedwojennej została zaprojektowana ściana ekspozycyjna przy wejściu oraz gabloty w sali wykładowej przeznaczone na wystawy czasowe.
14. Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpiło 17.03.2016 przy udziale Prezydenta RP i promocją wydarzenia w wielu krajach.
15. Obecnie przygotowywane do realizacji zagospodarowanie otoczenia Muzeum obejmujące Sad Pamięci i parking. Zakres ten pierwotnie miał być zrealizowany przez Gminę Markowa jednak teren ten Gmina przekazała dla Muzeum-Zamek w Łańcucie i MZŁ realizuje tę inwestycję że środków MKiDN oraz przy współfinansowaniu przez Gminę Markowa.
16. Od półrocza bieżącego roku obiekt MPRŻ zostanie samodzielnym obiektem podlegającym MKiDN.
Kalendarium przygotowała; Architekt Bożena Knotz-Beda Manager Projektu