Uroczyste otwarcie wystawy ,,Portrety i wizerunki księżnej Marszałkowej''
W Muzeum-Zamek w Łańcucie 9 września 2016 została otwarta nowa czasowa wystawa PORTRETY I WIZERUNKI KSIĘŻNEJ MARSZAŁKOWEJ upamiętniająca 200. rocznicę śmierci Izabelli z książąt Czartoryskich księżnej Lubomirskiej (1736-1816). Jest to pierwsza w historii wystawą portretów i wizerunków księżnej Izabeli Lubomirskiej, właścicielki zamku przez ostatnie 33 lata jej życia, który jak żaden inny swój dom z tak wielką kreatywnością przebudowywała, urządzała i zapełniania gromadzonymi przez siebie dziełami sztuki.
Wystawa trwająca od 9 września do 9 października zaaranżowana została w Jadalni nad Bramą, w specjalnie zaprojektowanej scenografii. Prezentowanych jest blisko 40 portretów ukazujących księżną od jej młodości po ostatnie lata życia, pędzla min. Louis Marteau, Per Kraffta, Alexandra Roslina, Élizabeth Vigée-Le Brun, Carla Hummel de Bourdon czy Marcello Bacciarellego.
Poza należącymi do zbiorów Muzeum-Zamek w Łańcucie portrety księżnej pochodzą ze zbiorów: The Piniński Fundation - skąd użyczony został znany dotychczas tylko z archiwalnych fotografii wielkiej urody portret, do 1944 roku należący do zbiorów łańcuckich, z Fundacji imienia Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie- portret także do 1944 roku znajdujący się w zamku łańcuckim, z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gdzie znajduje się największa historyczna kolekcja portretów Marszałkowej, z Narodowego Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu - niezwykłe miniatury księżnej z dawnych zbiorów książąt Lubomirskich z Przeworska, z Muzeum Narodowego w Warszawie - duży zespół portretów i miniatur Marszałkowej a także szkice Bacciarellego do jej słynnego portretu, z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - portret z historycznej kolekcji Stanisława Augusta, ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie - akwarela ukazująca kameralny koncert, z księżną grającą na klawikordzie, a ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie - wyjątkowy wizerunek księżnej, siedzącej na osiołku i rozdającej jałmużnę.
Wystawie towarzyszy publikacja Portrety i wizerunki księżnej Marszałkowej, pierwsza monograficzna poświęcona tematowi konterfektów Izabelli Lubomirskiej, wydana nakładem powołanego przez Muzeum-Zamek w Łańcucie w 2015 roku wydawnictwa Biblioteka dawnej Ordynacji Łańcuckiej, już trzecia wydana w jego ramach; poprzednie to Jubileusz Jana Potockiego i Biblioteka Julińska.
Otwarciu wystawy towarzyszył specjalny monograficzny koncert utworów kameralnych na flet, harfę i klawesyn, których rękopisy znajdują się w łańcuckiej muzycznej bibliotece księżnej.