Wystawa ,,Portrety i wizerunki księżnej Marszałkowej"
Muzeum-Zamek w Łańcucie 200. rocznicę śmierci Izabelli z książąt Czartoryskich księżnej Lubomirskiej (1736-1816) upamiętnia pierwszą w historii wystawą jej portretów i wizerunków. Jest ta kolejna, czasowa wystawa poświęcona postaci związanej z zamkiem łańcuckim i jego historią. W roku 2015 był nią hrabia Jan Potocki uczony, pisarz i podróżnik, w roku 2016 jest nią księżna Marszałkowa, właścicielka zamku przez ostatnie 33 lata jej życia, który jak żaden inny swój dom z tak wielką kreatywnością przebudowywała, urządzała i zapełniania gromadzonymi przez nią dziełami sztuki.
Wystawa trwająca od 9 września do 9 października zaaranżowana w Jadalni nad Bramą, w specjalnie zaprojektowanej scenografii prezentowała będzie blisko 40 portretów ukazujących księżną od jej dziecięcych po ostatnie lata życia, pędzla takich mistrzów jak Louis Marteau, Per Krafft, Alexander Roslin, Élizabeth Vigée-Le Brun, Angelika Kauffmann, Carl Hummel de Bourdon czy Marcello Bacciarelli.
Wystawie portretów księżnej Izabelli towarzyszyła będzie publikacja, pierwsza monograficzna poświęcona tematowi konterfektów Marszałkowej, wydana nakładem powołanego przez Muzeum-Zamek w Łańcucie w 2015 roku wydawnictwa Biblioteka dawnej Ordynacji Łańcuckiej.
Fot. 1.
Księżna I. Lubomirska na portrecie P.Kraffta z 1767 roku. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.