Sala Balowa – Salą Kinową

W piątek 19 października o godzinie 18:00. Sala Balowa łańcuckiego Zamku zamieniła się w salę kinową. Po paryskim Luwrze, wiedeńskim Kunsthistorisches Museum, festiwalu w Sundance (USA)i National Galery w Londynie i Waszyngtonie oraz tuż przed Prado w Madrycie przyszedł czas na prezentację w Muzeum – Zamku w Łańcucie. Wszystko to za sprawą Pana Lecha Majewskiego, który stworzył dzieło absolutnie niezwykłe - film „Młyn i krzyż”.
Lech Majewski jest wybitnym światowej sławy artystą totalnym czynnym na różnorodnych polach sztuki. Jest poetą, pisarzem, reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, autorem licznych instalacji. Jego filmy były prezentowane na wszystkich najważniejszych festiwalach filmowych i były wielokrotnie nagradzane wszystkie te dzieła filmowe mają swoją własną poetykę i rozpoznawalny styl ich autora. Warto wspomnieć niektóre z nich Rycerz, Więzień Rio, Lot świerkowej gęsi, Pokój saren, Ewangelia wg. Harrego, Wojaczek, Szklane Usta, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich. Jego najnowszy film Młyn i Krzyż przedstawia świat obrazu Pietera Bruegla Droga Krzyżowa namalowanego w 1564 roku. Obraz ten inspirowany wydarzeniami biblijnymi jest jednocześnie komentarzem do konfliktu religijno – narodowościowego jaki tlił się wówczas w Niderlandach. Lech Majewski ożywia namalowane przez Bruegla postaci dzięki temu możemy przyjrzeć się ich życiu. Wszystko to jest po mistrzowsku osadzone w scenerii obrazów Bruegla. Film został zakupiony do rozpowszechniania w 55 krajach na całym świecie, był już wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach.
Przy okazji projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem, oraz promocja książki pt. Bruegel Młyn i Krzyż Michaela F. Gibsona i Lecha Majewskiego wydawanej przez Wydawnictwo BOSZ i Angelus Silesius.




Lech Majewski jest pierwszym Polakiem, który miał swoją indywidualną retrospektywę w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Miała ona miejsce w 2006 roku i nosiła tytuł: Lech Majewski – magia ruchomego obrazu.
Pragniemy przypomnieć, że w 2007 r swoją prezentację w MoMA miał Mariusz Wilczyński, twórca filmów animowanych, którego gościliśmy w Łańcucie w ub. r. w ramach Czwartych Spotkań z Filmem Animowanym w Łańcucie – Laterna Magica.


W bieżącym roku w dniu 8 sierpnia rozpoczęła się w MoMA retrospektywa Braci Quay pod nazwą: O rozszyfrowywaniu recepty farmaceutycznej dla czytających z ruchu warg kukiełek. Ta wielka wystawa potrwa do 7 stycznia 2013 roku.
Bracia Stephen i Timothy Quay mistrzowie animacji światowej klasy a także graficy, autorzy scenografii do widowisk teatralnych baletowych i operowych, kilkukrotnie gościli w Łańcucie, gdzie realizowali film pt. Inventorium śladów – Jan Potocki na zamku w Łańcucie. Ostatni raz gościliśmy ich w dniu 18 marca 2009 r na prapremierze filmu , na której był obecny także Maestro Krzysztof Penderecki autor muzyki do tego filmu.

