Muzeum – Zamek w Łańcucie
Pomnik historii, Muzeum rejestrowane

Mapa strony

Leopold Lewandowski

Leon Leopold Lewandowski (1831–1896) – polski skrzypek, kompozytor, dyrygent i działacz kultury muzycznej. Był jednym z najbardziej aktywnych animatorów życia muzycznego w Warszawie II połowy XIX w. Komponował głównie muzykę taneczną, dzięki której uzyskał przydomek „polskiego Straussa” (podobnie jak młodszy od niego kompozytor Adam Wroński, działający w tym samym czasie na terenie zaboru austriackiego – również ujęty w projekcie „Muzykalia łańcuckie”).

Leopold Lewandowski urodził się w Kaliszu w inteli­genckiej rodzinie żydowskiej. Od najmłodszych lat uczył się gry na skrzypcach i jeszcze jako dziecko koncertował przed publicznością. Po ukończeniu szkoły średniej w Kaliszu przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował kształcenie w dziedzinie gry skrzypcowej pod kierunkiem wybitnych pedagogów – Kazimierza Baranowskiego i Jana Hornziela. W 1850 r., w drodze konkursu, otrzymał engagement do orkiestry Teatru Wielkiego.

W niedługim czasie utworzył w Warszawie własną orkiestrę, z którą następnie systematycznie koncertował m.in. w Nowej Arkadii przy ul. Mokotowskiej i w Instytucie Wód Mineralnych na terenie Ogrodu Saskiego. W 1857 r. objął kierownictwo orkiestry Teatru Rozmaitości (funkcję tę sprawował przez blisko 40 lat). Orkiestra teatru wykonywała głównie modny repertuar taneczny, na który składały się liczne utwory skomponowane przez samego Lewandowskiego; zdobyły one ogromną popularność w ówczesnej Warszawie i były grywane nawet za granicą. Leopold Lewandowski był również organizatorem popularnego cyklu koncertów symfonicznych odbywających się w warszawskiej Resursie Obywatelskiej.

Dorobek kompozytorski Lewandowskiego obejmuje ok. 350 utworów, wśród których przeważają lekkie formy taneczne – mazurki, oberki, kujawiaki, polonezy, polki i kadryle. Nieco większy ciężar gatunkowy mają jego intermedia do baletów (m.in. do baletu Wesele w Ojcowie z muzyką Józefa Damsego i Karola Kurpińskiego) oraz niektóre kompozycje orkiestrowe, takie jak Nocturne czy Mazurki koncertowe (z solowymi partiami skrzypiec, wiolonczeli, oboju i trąbki).

Mirosław Płoski


Utwory:

Copyright © 2010–2021 Stowarzyszenie Artystyczne Horizon / Horizon Art Society
Copyright © 2008-2012 Castle Museum in Łańcut
Projekt i realizacja www.activedot.pl O serwisie